Ангел Илиев Ангелов е роден на 24 август 1927 г. в с. Мечка, Плевенско. Завършва задочно Софийския университет през 1964 г. Работи като учител, училищен инспектор и директор на училище. Пенсионер от 1988 г. Проявява отрано интерес към родознанието и краезнанието, проявил се в задълочени и разностранни краеведски изследвания. До сега е издал 7 книги с краеведска и родоведска тематика, като продължава да работи със същата задълбоченост и последователност. Редовно участва със свои материали в организираните краведски четения, научни конференции, публикува в местния и централен печат. Негови разработки са публикувани в специализираните издания на Съюза на краеведите, сборници от конференции и др. Активен член на дружеството на плевенските краеведи от 1994 г. Живее в Габрово.
Д-р НИКОЛАЙ ЧОРБАДЖИЕВ
Д-р Николай Симеонов Чорбаджиев е роден на 10 август 1927 г. в гр. Плевен. През 1952 г. завършва медицина в Карловия университет в Прага. Работи като лекар в Прага, с. Малка Брестница и Златна Панега, Тетевенско. От 1955 до 1989 е лекар в Окръжната пневнофизиатричната болница в Плевен, като от 1986 г. е ръководител на Клиника по белодробни болести към ВМИ – Плевен. Той е един от най-активните и най-продуктивни краеведи на плевенското дружество. Участва със свои проучвания в краеведски четения и научни конференции. През 2003 г. издаде сборника “Плевенските печатници. Поборници и културно-просветни дейци.”, в който са включени 10 негови работи, плод на диренията му през последните години. Публикува непрекъснато в местни регионални и централни периодични издания, както и в специализирани научни списания. Неговите работи са получили и получават висока оценка и признание на специалистите, заради оригиналността и научната им стойност.
ДЕЯН ЕМИЛОВ БЕЛЧЕВ
Деян Емилов Белчев е роден през 1950 г. Завършва българска филология и втора специалност история във Великотърновския университет. Работи като учител в ОУ ”Лазар Станев”, гр. Плевен, носител на Първа квалификационна степен. Автор и съавтор на 7 книги. Една част от книгите ( „Занимателна история на България”, „Занимателна история на стария свят”, „Усмивката на Клио”, „Занимателно за езика”, „Мирни посланици”) са предназначени за обучението в училище, а други („Училищно краезнание” в съавторство с П.Дилков, „Завинаги в народната памет. Предания за Левски в Плевенския край”) са свързани с неговите непрестанни дирения и задълбочена работа в полето на краезнанието.
ВЕНКО НАКОВ НАКОВ
Д-р инж.Венко Наков Наков е роден през 1937 г. Завършил е Инженерно-строителен институт – София, по специалност „Промишлено и гражданско строителство”. Има завършил е спеддипломна квалификация и е защитил докторска дисертация по специалността си. Работил е като ръководител на крупни строителни организации в Плевенски окръг. Бил е генерален дироктор на СМК – най-голямата строителна организация в окръга. Като ръководител на строителни обекти е работил в Либия, Германия, Русия и Украйна. Ръководител е на секция в НТС – Плевен, Член е на експертен съвет към МС за АЕЦ- Белене и Националния съвет на стопанските ръководители в България. Има 43 публикации в специализирани издания по специалността си и е издал книгата „Надежност на сградите” – 1986 г. Награден е с два ордена и две златни значки за принос в строителството. Проявява интерес към историята и археологията, от които области има над 250 популярни публикации в местни и национални периодични издания. През 2009 г. издава интересната книга „Римски истории“ за историята на строителството и строителните технологии в древността.
СВЕТЛА ДАНОВА ПЕТКОВА
Светла Данова Петкова е родена през 1938 г. в с. Петърница, Плевенско. Основно образование завършва в родното си село, а средно в девическа гимназия “Анастасия Димитрова” – Плевен. През 1962 г. завършва Учителския институт – Плевен със специалност български език и история. Работи като учителка в с. Градина, Плевенско, с. Славейно, Смолянско, с. Секулово, Силистренско и родното си село Петърница. Пенсионира се през 1994 г. В Петърница ръководи краеведчески кръжок, като в резултата на проучвателната и събирателска дейност е създадена училищна музейна сбирка. Автор е на брошурите “130 години просветно дело в с. Петърница”, “Шест века Петърница” и “Петърница. Духовни пътеки”. Има личен фонд в Държавен архив, където се съхранява в ръкопис “История на Петърница”. Продължава да робити по отделни въпроси от историята на родното си село. Член на дружеството на плевенските краеведи от неговото основаване.
МАРИАНА СТЕФАНОВА ХИЦОВСКА
Мариана Стефанова Хицовска е родена на 25.09.1947 г. в гр. Плевен. Има полувисше образование. От 1968 г. до пенсионирането си работи в ХЕИ – Плевен. С интерес и усърдие се занимава с краеведска и родовопроучвателна дейност. До сега е организирала три родови срещи в с. Брестовец и гр. Искър, като е извършила проучване на пет рода от село Брестовец. Автор е на книгата „История на Брестовец” (2003), съставител и редактор е на юбилейното издание „Ехо от Македония” (2003) и „55 години ХЕИ- Плевен” (2007). Член на ръководството на дружество „Краезнание” – Плевен и на Македонското културно-просветно дружество „Парашкев Цветков” – Плевен. Продължава да работи по много въпроси от историческото развитие на селото, като с отделни материали участва в печатнвите издания на дружеството.
АСПАРУХ БОЙКОВ АНГЕЛОВ
Аспарух Бойков Ангелов е роден през 1984 г. в гр. Плевен. в семейство на учители. Средното си образование завършва с пълно отличие, след което е приет в Академията на МВР – София. Има интреси в областта на историята, литературата, военното дело и изобразителното изкуство. Участвал е в литературни конкурси, където е печелил високи отличия. Има публикации в местни литературни сборници. Автор е на книгите „Муселиево. Пътуване във времето” (2004) и „Животът в старото Муселиево” (2007). Завършва с отличие Акадамията на МВР. Докато учи тук е ръководител на репортерския екип на в-к „Следа” – издание на учебното заведение. Член е на AIEP – международната асоциация на писателите криминалисти, от 2007 г. В момента работи в полицейско подразделение в Плевен. Член на ръководството на дружество „Краезнание“ – Плевен. Продължава да работи по отделни въпроси относно историческото минало на Плевен и Плевенския край.
ВИЛИ ВЕНЕТКОВА ТОМОВА
Вили Венеткова Томова е родена на 21.10.1959 г. в с. Обнова, Плевенска област. През периода 1977-1979 г. учи в Държавния библиотекарски институт – София, а от 1992-1995 г. във В. Търновския университет, където завършва задочно специалността „Библиотекознание и библиография”. Работила е в читалищната библиотека в гр. Червен брят, а от 1980 г. постъпва в Регионалната библиотека „Христо Смирненски”- Плевен, където от 1989 г. работи в сектор „Краезнание”. Като краевед следи и проучва местния и централния печат, като работи последователно и за популяризиране занията и литературата за Плевенския край. Самостоятелно и в съавторство съставя краеведски библиографии. Участвала е в национални и регионални научни конференции, публикувала е краеведски материали в местния периодичен печат. Член е на ръководството на дружество „Краезнание” – Плевен.
СЛАВИ ВИТСКИ
Слави Витски е роден на 13 март 1929 г. в с. Садовец, Плевенска област. Основно и средно образование получава в родното си село, а полувисше и висше педагогическо в гр. Шумен (1951 г.) и София (1965 г.) Учителства в селата Катунци, Благоевградско и Садовец, Плевенско. От младежки години е роден сътрудник на редица национални и регионални периодични издания. От рано проявява интерес към проучване историческото минало на родното си село и Плевенския край. Участник и ръководител при създаване на училищна и читалищна музейна сбирка в Садовец, при провежданите археологически проучвания в района, при изграждане на паметници, активен популяризатор на знания за родния край. Самостоятелно е издал 6 краеведски книги. Автор е на над 250 популярни статии в национални и регионални периодични и специализирани издания и сборници.
ВАСИЛ ПЕТКОВ ИВАНОВ
Васил Петков Иванов е роден на 17.02.1937 г. в с. Горна Митрополия, Плевенско. Има завършено висше журналистическо образование. Работил е като репортер и завеждащ отдел във вестник „Вечерни новини”, зам. главен редактор на в-к „Строител” и сп. „Днес и утре”, главен редактор на в-к „Девети септември” и в-к „Машиностроител” В момента е пенсионер. Цялата му творческа кариера е свързана по същество с отразяване на живота и работата на българите в различни краища на страната, което е своеобразна краеведска дейност. Има публикувани и материали за родното си село. Член на дружеството на плевенските краеведи е от 2004 г. Проявява интерес към широк кръг въпроси от обществения живот и икономиката на страната и родното село. Издал е книгите “Между два друама“ (2005 г.), „Спомен за село Горна Митрополия”(2008 г.), „Полъх от Мизия“ (2009 г.) . Участва със свои материали в издадените от дружеството краеведски сборници.
ТОДОР ГЕОРГИЕВ ГОСПОДИНОВ
Тодор Г. Господинов е роден на 14 септември 1956 г. в гр. Белене. Завършва търговска гимназия в гр. Свищов и Висшия институт по зоотехника в гр. Стара Загора. Работи като зоотехник в АПК „Дунав“ – Белене, две години като научен сътрудник ІІ ст. в Института по животновъдство гр. Костинброд, а от 1984 г. в РПУ-МВР гр. Белене като експерт-криминалист. Завършил е шестмесечен курс за експерт-криминалист във Висшата следствена школа Волгоград – Русия и курс за придобиване квалификация „педагог“ във Висшия технически университет – Габрово. Има значителен брой публикации в местни и централни периодични издания, участвал в VІІІ Международен конгрес по логика, методология и философия на науките в Москва през 1987 г. Автор на 6 и съавтор на една книга относно миналото на Белене. През 2009 г. издава последната си книга “Свищовския граал“. Работи над материали и проучвания относно миналото на Белене и Свищов, както и материали по специалността си.
АСЯ СТЕФАНОВА МАРИНОВА
Ася Стефанова Маринова е родена на 11.12.1933 г. в с. Милковица, Плевенска област, но още като дете семейството се премества в с. Брест. Средно образование завършва в Плевен, а през 1955 г. завършва Акушерското училище в гр. Варна. Работи като акушерка в различни плевенски селища, а от 1960 г. преминава в АГ-болницата в Плевен. Кандидатсква и завършва задочно специалност „Философия” в СДУ „Климент Охридски”, след което работи като клиничен психолог, води упражнеиня на студенти, участва в медицинско-педагогически комисии в окръга. През цялото време се отдава и на литературна дейност. Пише стихове и проза. Има издадени две стихосбирки и две краеведски проучвания за известни личности от с. Брест.
НИКОЛА ТРИФОНОВ ЦЕНКУЛОВСКИ
Никола Трифонов Ценколовски е роден на 22 май 1950 г. в гр. Койнаре, Плевенска област. Гимназия завършва в родния се град, а висше образование във ВТУ „Св.св. Кирил и Методий”, специалност „Българска филология”. Като учител в гимназията на родния си град развива значителна дейност по проучване и популяризиране на обичайно-обредната систева в този край, участие в събори на народното творчество. От 1982 да 1999 г. работи в Община Чрвен бряг като специласт по културно-историческото насредство. До 2007 г. работи в чужбина, като икономически емигрант, след което е уредник на музейната сбирка във фирма „Терра – 2000” гр. Червен бряг. Публикувал е свои материали в специализирани издания („Български фолклор”, „Език и литература”, алманах „Златна Панега” и др.). Издал е в съавторство изследването „Погледец към народната култура” и самостоятелно книгата ”Страници от миналото на с. Червен бряг” . Работи над проучването „Гергана Ценова – народна певица от Белослатинския край”. В ръкопис са родови проучвания от Койнаре и Червен бряг.
ДИМИТЪР САРАФОВ
Димитър Сарафов е роден на 6.08.1934 г. в с Подем, Плевенска област. Има средно специално образование. Дългогодишен общественик и читалищен деец. Член на СБЖ от 1969 г. Бил е председател на Общински читалищен съвет и председател на Общински съвет за изкуство и култура. Дългогодишен редактор на общински вестник и ведомственото издание „Нефтеник” – Плевен. Има голям брой публикации в централни и местни периодични издания- вестници и списания. През 1970 г. организира родова среща на Сарафовския род, а през 1985 г. на Киновския род от с. Подем. През 2005 г. издава обемното краеведско проучване за родното си село „От Мъртвица към Подем”. Участваше в дейността на плевенското краеведско дружество. Почина в началото на 2012 г.
НЕДЮ ВАСИЛКОВ
Недю Асенов Василков е роден на 9 септември 1929 г. в гр. Славяново. Има висше агрономическа образование. До 1955 г. служи в БНА, като достига до вонен чин майор и длъжност н-к щаб на батальон, след което преминава на обществена работа в родното си селище, като 12 години е кмет на Славяново. На базата на богатия си обществен опит и дългогодишна практика написва и издава книгата „Славяново ХХ век“ – една богата на фактология хронология на обществения, културния и стопанския живот в Славяново до 1989 г. Работи по втора книга за истроическото минало на града.
ИЛИЯ КОСТОВ
Илия Лалов Костов е роден на 28 май 1942 г. в с. Рупци, Плевенска област. Средно образование завършва във В. Търновоь а висше в Института по хранително-вкусова промишленост – Пловдив.Работил е като технолог и началник цех в Хлебозавода – Плевен, като специалист по хранително-вкусова промишленост към ОКС – Плевен, като ръководител и специалист в еднолична фирма. Пенсионер е от 2005 г. Женен с две деца. Проявява интерес към етнографията, краезнанието и архитектурата на Плевенския край, както и към миналото на родното си село. Има публикации в местни и централни периодични издания, издал е три книги. Последната му книга (С.Рупци. Ехо от историята, 2010) представлява значително краеведско изследване на родното село в обем от 290 стр.